لنت ترمز،یک قطعه ایمنی –بحرانی در سیستم ترمز وسیله نقلیه است که با به وجود آوردن اصطکاک با دیسک ترمز، باعث ایجاد شتاب منفی می شود.لنت ترمز با تولید نیروی اصطکاکی مناسب،انرژی جنبشی چرخ را که تحت تاثیر نیروی موتور می باشد، می گیرد و به انرژی حرارتی تبدیل می کند.سپس این انرژی حرارتی در فضا پخش می شود که در این عمل، اتومبیل از حالت حرکت به حالت سکون در می آید یا از سرعت ان کاسته می شود.

از الزامات مورد نیاز لنت ترمز، ضریب اصطکاک بالا و پایدار ،وزن کم،صدای کم،سرعت سایش کم و قیمت قابل قبول در عین عملکرد مناسب می باشد.

در گذشته لنت های ترمز با استفاده از آزبست ساخته می‌شدند. علت استفاده از آزبست این است که لنت ها در معرض اصطکاک بالایی هستند، اصطکاک هم گرمای زیادی تولید می‌کند. آزبست ماده‌ای است که گرما را به خوبی جذب و پراکنده می‌کند. اما از انجایی که وقتی آزبست ساییده می‌شود، غباری تولید می‌کند که استنشاق آن برای سلامتی زیان‌آور است. هنگام ترمز گرفتن مقدار زیادی غبار آزبست تولید می‌شود. امروزه لنت ترمز و دیگر اجزاء سیستم ترمز از مواد آلی بی‌زیان ساخته می‌شوند.

لنت ترمزهای آلی که گاهی لنت ترمزهای آلی غیر آزبستی هم نامیده می‌شوند، از مواد طبیعی نظیر شیشه، لاستیک و رزین ساخته می‌شوند. این مواد می‌توانند دمای بالا را تحمل کنند. مزیت لنت ترمزهای آلی ، این است که از موادی ساخته شده‌اند که وقتی ساییده می‌شوند آلودگی ایجاد نمی‌کنند. این لنت ها از لنت های دیگر نرمترند، در نتیجه سر و صدای کمتری هم تولید می‌کنند و به دیسک آسیب نمی رسانند.

 

مقالات

ترمزلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *